WALL•E | Movie Review [EN-TR]

Hello Movie Lovers, I hope you are having a good day. I haven't been able to watch many movies lately because I've been a bit busy playing games and traveling. Today, I was looking for a movie to watch and my brother recommended this movie to me. I had in mind to watch Sundays at Tiffany's, but unfortunately I couldn't find the subtitled version, so welcome to the WALL-E movie review!

scale.jpg
resource

Introduction

The movie was released in 2008 and immediately after its release, it became one of the biggest favorites of animated movie lovers. Wall-E stands for "waste allocation load lifter-earth-class". The name of the movie is also the name of our starring robot. The genre of the movie is listed as Animation, Adventure and Family on IMBD. If you ask me, it's more of an animated movie. There is a little bit of adventure, but I'm not sure about the family.

Description

The movie stars 2 robots and Wall-E is voiced by Ben Burtt. I must say he did a really good job with that. Elissa Knight voices Eve, the other lead robot of the movie. I must say that she did as good a job as Ben Burtt.

walle3.gif
resource

At the beginning of the movie, Wall-E compresses the garbage in the cavity of his abdomen, releases it back in the form of cubes and arranges them neatly. I saw these piles of garbage many times in the movie and they are really incredible. This is quite normal considering the piles of garbage today. Interestingly, our robot's artificial intelligence is quite advanced and instead of compressing the useful things as garbage, he puts them in a box that he uses as a backpack. He then takes them back to his base. In his base, he has a small TV on which he watches a musical. I must say that's also very beautiful. There's also a music video that he watches. It's a love song. When I listened to it, it also touched me a lot. You should definitely listen to it. Music affects not only me but also Wall-E.

character_head.jpg
resource

Wall-E is doing his regular chores every day and one day he sees a red laser light. He starts to follow this light and this light is actually a scanner sent by a spaceship to find a place to land. When the spaceship almost lands on Wall-E, it digs up the ground and hides. Another one of our lead robots, Eve, lands from the ship and starts scanning everything around. Eve stands for "extraterrestial vegetation evaluator". Wall-E falls in love with Eve as soon as he sees her and tries to get close to her. At first Eve holds herself back and acts aggressively, but then she gradually gets used to Wall-E and starts to like him. One day Wall-E finds a plant and shows it to Eve. Eve immediately inhales the plant, shuts herself off and goes into protection mode. Wall-E does a lot of romanticizing to her and tries to make her work, but fails.

walle-wallpaper-preview.jpg
resource

8svAZ.png
resource

Then the ship that brought Eve comes back and takes her and goes back. As it leaves, Wall-E climbs aboard, gets inside and finds Eve. After traveling for a while, this ship enters a space station. This station is actually a spaceship and a new habitat for humans. It's called Axiom. This name is also mentioned in the TFT I played, which is quite interesting 😅. After following her for a while, they take Eve to the captain of the ship, but the plant won't come out of it. The reason is that Auto, the captain's assistant, secretly captured it and released it back into space. He did this because he doesn't think Earth is a place to live anymore and he wants people to continue living on Axiom.

walle-otto02.webp
resource

There are some arguments between the Captain and Auto. In the end, Wall-E gets the plant and the Captain takes control of the ship. But it breaks down in the meantime. They go to Earth and Eve finds Wall-E's base there and fixes it. I don't want to tell the end of the movie and spoil the excitement.

Opinions

I must say that I really enjoyed watching the movie. I already love watching animated movies and I regretted not watching it until this moment. If you love animated movies like me, you can start watching it without wasting any time. If you regret it, I can pay you 10$.(Just a joke)

15.jpg
resource

In the movie, they have handled how a robot can fall in love so well that it never makes you think how this can happen. You get such thoughts while watching many movies and it is a great success to prevent this.

Conclusions

I would like to thank Pete Docter for writing this movie. The story is impeccably beautiful. If I have the chance to meet him one day, I will not hesitate to do it in person. Andrew Stanson did a very good job as a director and the scenes are very well done.

wall-e.jpg
resource

As I said, I don't have much time to watch movies these days, but this movie was definitely worth my time. I didn't even blink and I enjoyed it very much. If you have seen this movie, please feel free to express your thoughts in the comments. Thank you for reading. Stay with the movie!


Merhaba Film Severler, umarım iyi bir gün geçiriyorsunuzdur. Son günlerde oyun oynamakla ve gezmekle biraz meşgul olduğum için çok fazla film izleyemedim. Bugün de izleyecek bir film ararken kardeşim bana bu filmi önerdi. Aklımda Sundays at Tiffany's isimli filmi izlemek vardı ama ne yazık ki altyazılı versiyonunu bulamadım. Bu yüzden WALL•E film incelemesine hoşgeldiniz!

scale.jpg
resource

Film 2008 yılında yayınlanmış ve yayınlandıktan hemen sonra animasyon filmi severlerin en büyük favorilerinden biri oldu. Wall•E 'nin açılımı "waste allocation load lifter-earth-class" . Filmin adı aynı zamanda başrol robotumuzun adı. Filmin türü IMBD'de Animasyon, Macera ve Aile olarak listelenmiş. Bana sorarsanız daha çok bir animasyon filmi. Ufak tefek macera da var ama aileye dair ne var bundan emin değilim.

Filmde başroller 2 robot ve Wall•E'yi Ben Burtt seslendiriyor. Bu konuda gerçekten iyi bir iş çıkardığını söylemeliyim. Elissa Knight da Eve'i yani filmin diğer başrol robotunu seslendiriyor. Onun da Ben Burtt kadar başarılı bir iş çıkardığını söylemeliyim.

walle3.gif
resource

Wall•E filmin başında çöpleri karnındaki boşlukta sıkıştırıp küp şeklinde geri bırakıyor ve bunları düzgün bir biçimde diziyor. Filmde çok defa bu çöp yığınlarını gördüm ve gerçekten inanılmaz boyutlarda. Günümüzdeki çöp yığınlarını düşünürsek bu gayet normal. İlginç bir şekilde robotumuzun yapay zekası oldukça gelişmiş ve faydalı gördüğü şeyleri çöp olarak sıkıştırmak yerine sırt çantası olarak kullandığı bir kutuya atıyor. Daha sonra da bunları üssüne götürüyor. Üssünde ufak bir televizyonu var ve bunda bir müzikal izliyor. Onun da çok güzel olduğunu söylemeliyim. Ayrıca izlediği bir de klip var. Bu bir aşk şarkısına ait. Dinlediğimde o da beni çok etkiledi. Kesinlikle dinlemelisiniz. Müzik sadece beni değil Wall•E'yi de çok etkiliyor.

character_head.jpg
resource

Wall•E her gün düzenli olarak işlerini yaparken bir gün kırmızı bir lazer ışığı görüyor. Bu ışığı takip etmeye başlıyor ve bu ışık aslında bir uzay gemisinin inecek yer bulmak için gönderdiği bir tarayıcı. Uzay gemisi neredeyse Wall•E'nin üzerine iniş yapacakken yeri kazıp saklanıyor. Gemiden başrol robotlarımızdan diğeri Eve iniş yapıyor ve etraftaki her şeyi taramaya başlıyor. Eve'nin açılımı "extraterrestial vegetation evaluator". Wall•E Eve'yi görür görmez aşık oluyor ve ona yaklaşmaya çalışıyor. Başlarda Eve kendini çok geri çekse ve agresif davransa da sonradan yavaş yavaş Wall•E'ye alışıyor ve ondan hoşlanmaya başlıyor. Bir gün Wall•E bir bitki buluyor ve bunu Eve'e gösteriyor. Eve hemen bitkiyi içine çekip kendini kapatıyor ve koruma moduna alıyor. Wall•e ona birçok romantiklik yapsa, çalıştırmaya çalışsa da bunu başaramıyor.

walle-wallpaper-preview.jpg
resource

8svAZ.png
resource

Daha sonra Eve'i getiren gemi geri geliyor ve onu alıp geri gidiyor. Giderken Wall•E gemiye tırmanıp içine giriyor ve Eve'i buluyor. Bu gemi biraz yolculuktan sonra bir uzay istasyonuna giriyor. Bu istasyon da aslında bir uzay gemisi ve insanların yeni yaşam alanı. Adı da Axiom. Bu isim oynadığım TFT'de de geçiyor, bu oldukça ilginç 😅. Bir süre takip ettikten sonra Eve'i geminin kaptanına götürüyorlar ama bitki içinden çıkmıyor. Sebebi ise Kaptan'ın yardımcısı olan Auto onu gizlice ele geçirip geri uzaya bırakması. Bunu yapmasının sebebi de Dünya'nın artık yaşanacak bir yer olduğunu düşünmemesi ve insanların Axiom'da yaşamaya devam etmesini istemesi.

walle-otto02.webp
resource

Kaptan'la Auto arasında birtakım tartışmalar yaşanıyor. Sonunda Wall•E bitkiyi ele geçiriyor, Kaptan da geminin kontrolünü ele geçiriyor. Ama bu esnada bozuluyor. Dünyaya gidiyorlar ve Eve orada Wall•E'nin üssünü buluyor ve onu tamir ediyor. Buradan sonrasını anlatmayacağım filmin sonunu anlatıp heyecanını kaçırmak istemiyorum.

Filmi izlerken gerçekten çok keyif aldığımı söylemeliyim. Zaten animasyon türündeki filmleri izlemeyi seviyorum ve bu ana kadar izlemediğim için pişman oldum. Eğer siz de benim gibi animasyon filmlerini seviyorsanız hiç zaman kaybetmeden izlemeye başlayabilirsiniz. Eğer bundan pişman olursanız size 10$ ödeme yapabilirim.(Sadece bir şaka)

15.jpg
resource

Filmde bir robotun nasıl aşık olabileceğini o kadar güzel işlemişler ki asla bu nasıl olabilir diye düşündürtmüyor. Böyle düşüncelere bir çok filmi izlerken kapılırsınız ve bunu engellemek büyük bir başarı.

Bu filmi yazdığı için Pete Docter'a çok teşekkür ederim. Hikaye kusursuz güzellikte. Bir gün karşılaşma fırsatım olursa bunu yüz yüze yapmaktan çekinmeyeceğim. Andrew Stanson da yönetmenlik konusunda oldukça iyi iş çıkarmış ki sahnelerin işlenişi çok iyi.

wall-e.jpg
resource

Dediğim gibi bu aralar film izlemeye çok zamanım yok ama bu film ayırdığım zamana kesinlikle değdi. Gözümü bile kırpmadım ve çok keyif aldım. Siz de bu filmi izlediyseniz yorumlarda düşüncelerinizi belirtmekten lütfen çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkürler. Filmle kalın!0
0
0.000
22 comments
avatar

Şuana kadar hiç animasyon filmi izlemedim ancak öyle bi tanıttınız ki kesinlikle izleyeceğim:)

0
0
0.000
avatar

Umarım siz de benim kadar beğenip keyif alırsınız. Anlatışımı beğenmenize çok sevindim. İyi seyirler 😊

0
0
0.000
avatar

Well, people have a lot to learn from this robot. The messages to be given in the movie are very deep and beautiful.💜

0
0
0.000
avatar

I'm glad you liked the movie and my review. There are people who are not as good as robots, I hope they watch the movie and learn something.💜

0
0
0.000
avatar

I love this film, I think it is one of the best Pixar films in terms of message, I think it is a very important criticism of what our current society is, sadly I just see how we get closer and closer to the reality of the film.

The only bad thing is that it's not such a popular movie, although it should be because it's really good.

Thank you for sharing 🤗✌️

0
0
0.000
avatar

Thanks for stopping by. Pixar has always been the pioneer of animated movies and with exceptions, Pixar makes the best movies. I hope our world doesn't turn out like the movie because I don't want to be like the people in that movie 😂.

I hope sharing the movie will help popularize it 😅. I think everyone who loves the animation genre should watch this movie .

0
0
0.000
avatar
Me encanta esta película por muchas razones, es hermosa en el aspecto visual, tiene una trama argumentativa que para su momento resultó bastante interesante con el gran detalle de que deja una enseñanza, y me siento identificada con Wall-E. Los dos somos románticos pero muy torpes.
I love this movie for many reasons, it is beautiful in the visual aspect, it has a plot that for its time was quite interesting with the great detail that it leaves a teaching, and I feel identified with Wall-E. We are both romantic but very clumsy.
0
0
0.000
avatar

Gracias por su comentario. Me alegro de que te haya gustado la película, estoy de acuerdo contigo en que te enseña algo, yo creo que soy un poco como Wall-E, pero eso lo tiene que decidir mi novia 😂.

Thanks for your comment. I'm glad you liked the movie, I agree with you that it teaches you something, I think I'm a bit like Wall-E, but that's for my girlfriend to decide 😂.

0
0
0.000
avatar
Oye, pero me das esperanza, si eres como Wall-E y tienes novia entonces no todo está perdido para mí JAJAJAJAJA.
Hey, but you give me hope, if you are like Wall-E and have a girlfriend then all is not lost for me JAJAJAJAJA.
0
0
0.000
avatar

No importa cómo seas, mientras tengas un buen carácter, siempre encontrarás a alguien que te quiera, amigo mío. Nunca se sabe cuándo llegarán a tu vida.

No matter what you look like, as long as you have a good character, you will always find someone who loves you, my friend. You never know when they will come into your life.

0
0
0.000
avatar

This is a good animated movie, its characters are quite particular, which draws the attention of the public. Love always wins, even the robot border. It was a pleasure to come here. Greetings.

0
0
0.000
avatar

I'm so glad you liked it. You're right about love, it knows no boundaries. An example of this is my relationship with my girlfriend. Thanks for stopping by.

0
0
0.000
avatar

Congratulations @incublus! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You distributed more than 1000 upvotes.
Your next target is to reach 1250 upvotes.
You made more than 500 comments.
Your next target is to reach 600 comments.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

0
0
0.000
avatar

Thanks for statistics and your support!

0
0
0.000
avatar

You're welcome @incublus, it's well deserved! Thanks for your constant involvement on Hive 😊👍

0
0
0.000
avatar

Beautiful review @incublus...the whole robots falling in love thing would've made me skeptical about seeing it but since you say it is a good animated movie I'll be sure to see it whenever I can🙂

0
0
0.000
avatar

If you like animation, you should definitely watch it and as I wrote, it doesn't make you ask the question of whether robots fall in love. Thank you for stopping by.

0
0
0.000
avatar

You practically dug out this movie from the depths of my memory. I say this animation around the time it was released and i fell in love with it. Like you, I loved animations as a kid. And Wall E was a big contributor to my love for animations.

If I remember correctly, there were not many dialogues between the two robots that were verbal. And regardless of the very limited amount of words they could speak to each other, their communiation was never vague. Every action they took, in every way they communicated were all clear, understandable and relatable.

Hopefully, I find the time to see it again. It is a classic animation that every one should consider. Well done!

0
0
0.000
avatar

Thank you for this wonderful comment. Yes, there are not many dialogues in the movie, but you still understand everything clearly. I hope you can find the opportunity to watch it again.

0
0
0.000